Aktivnosti Udruženja koje se tiču organizacije tematskih obuka se organiziraju na dva načina:
Razvoj programa obuka Udruženja je jedan od modela putem kojeg se omogućavai prijenos znanja od strane angažiranih stručnjaka iz sektora i članova Udruženja svim zainteresiranim polaznicima. Sa druge strane, kroz obuke trenera se jačaju kapaciteti stručnjaka koji provode obuke čime proces prijenosa znanja postaje dvosmjeran. Programi obuke se zasnivaju na provjerenim metodološkim standardima i didaktičkim principima, te principima obrazovanja odraslih. Predviđeno je da se ovaj model organizacije obuka financira iz kotizacije učesnika, te je u tu svrhu razvijen koncept promocije programa obuka, kao i cjenovnik za učešće na pomenutim obukama.
Program obuka obuhvata razvoj i primjenu sljedećih nastavnih programa po tematskim oblastima:
Tematske obuke u okviru implementacije nacionalnih i regionalnih projekata su svakako jedno od težišta rada Udruženja u procesu upravljanja znanjem. Integralna komponenta većine projekata koje implementira Udruženje je jačanje kapaciteta učesnika projekta, kako za opća znanja, npr. implementacija projekata zasnovana na rezultatima, tako i specifična znanja potrebna za unaprjeđenje stanja u sektoru, npr. upravljanje neprihodovanom vodom.
U oba navedena modela isporuke tematskih obuka, obuka se provodi u organiziranim grupama kroz terenske obuke i obuke na radnom mjestu.